• KDY: 27. 9. 2017 | 18:00
  • KDE: Kostel Proměnění Páně (na Jejkově)

Vokálně instrumentální soubor Musica animata provede pod vedením dirigenta Karla Tomka nejznámnější dílo Františka Ignáce Tůmy, Stabat Mater. Tůma, který se narodil v Čechách  a ke konci života působil coby dvorní skladatel a kapelník císařovny Alžběty ve Vídni, reprezentuje svými kompozicemi přerod barokní přísné barokní formy ve snahu přizpůsobit se novým požadavkům doby. Proto je toto mimořádné duchovní dílo velmi emotivní a nadchne i soudobého posluchače.

Účinkují:

  • Musica animata
  • Karel Tomek - dirigent

Program:

F. I. Tůma: Stabat Mater
pro sóla, sbor a orchestr
 

Musica animata

- hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci. To je krédo třebíčského mnohogeneračního hudebního souboru, zabývajícího se ponejvíce interpretací duchovní hudby období baroka a nově i soudobou multižánrovou tvorbou. Musica animata je hudební soubor z Třebíče a širokého okolí, který v různých transformacích působí na Třebíčsku již přes třicet let. Zabývá se výhradně duchovní hudbou, převážně klasického charakteru. Sborový repertoár zahrnuje díla z per autorů, jako jsou J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, W. A. Mozart, F. X. Brixi, J. J. Ryba, J. I. Tůma, J. Pavlica a další. Soubor ale neváhá zavítat i do oblastí - pro tradiční chrámové sbory - méně typických: 30 scénických repríz rockových pašijí Adriana Snella „The Man“, nebo projekt „Symphonic artrock music“ HARMONIA LAUDES, na kterém spolupracoval s rockovými skupinami Archa a Yetti Rock aj. V současné době soubor ukončuje další velký projekt, turné koncertů s jedním z nejznámnějších oratorií všech dob, Händelovým  Mesiášem. Derniéra se uskuteční 18. 6. v brněnské katedrále.
 

Karel Tomek

se hudbě v Třebíči věnuje již přes 30 let a je zakladatelem, manažerem a dirigentem souboru Musica animata, ale také varhaníkem v třebíčských kostelích. Je vedoucím chrámového sboru Serafín a příležitostným dirigentem sboru Santini z z Telče. Civilním povoláním je projektant.