Historie

Třebíčský operní festival, který vznikl roku 2007, během uplynulých ročníků  hostila Třebíč špičkové umělce z celé Evropy – Adam Plachetka, Barbara Maria Willi, Roman Janál, Aleš Briscain, Anna Mikolajczyk, Eva Forejtová, Monika Knoblochová, Renata a Igor Ardaševovi, Saša Rašilov, Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Miloslav Mejzlík, Kristýna Frejová, Filip Čapka, Petra Hřebíčková, Jakub Burzynski, Filharmonie B. Martinů,  Taneční soubor Hradišťan a mnohé další operní, baletní a hudební soubory. Festivalová představení, koncerty a matiné shlédlo více než 10 000 spokojených diváků z Třebíče a okolí, ale i z Brna, Prahy a Rakouska, kde zazněly satelitní koncerty TOFu. Provedeny byly inscenace nastudované v „kamenných divadlech“ (Rusalka, Norma), na alternativnáích 

scénách (Endymio, Dýňový démon ve vegetariánské restauraci, Torso), v rámci partnerských festivalů (Dorilla in Tempe – Vivaldi, Acis a Galatea – Händel, Rákoš Rákoczi - Janáček, Combattimento - Monteverdi), ale také mnohé projekty ve vlastní produkci (King Arthur - Purcell, Juda Makabejský – Händel, Jesu, meine Freude – Bach, Česká mše Vánoční – scénicky a autenticky, Červená karkulka – J. Čiernik). V koprodukci TOFu vznilo také první profilové CD Adama Plachetky a Czech Ensemble Baroque Händel oratorio arias pro firmu Supraphon a vestival se podílel také na mezinárodním projektu uvedení novodobé světové premiéry Requiem F. X. Richtera, jehož výstupem bylo opět CD pro firmu Supraphon (vydáno únor 2015).  

Zakladatelem festivalu je bývalý třebíčský starosta a senátor MVDr. Pavel Heřman, který za desetiletí v obou funkcích dokázal pro Třebíč mnohé. Počínaje záchranou Židovského města a hřbitova přes navazování četných významných zahraničních kotaktů až po počiny na poli kulturním - např. spoluzaložení Concentus Moraviae. Nyní ve spojení s hudebním festivalem chce Třebíč zviditelnit v celostátním kontextu na poli hudebním.

V roce 2017 se z Třebíčského operního festivalu stal festival šířeji dramaturgicky zanměřený: TŘEBÍČSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL.

 
MVDr. Pavel Heřman
Vážené dámy a pánové,
 
pokaždé, kdyže se rozezní festivalové fanfáry ohlašující Třebíčský festival, naše krásné město, jeho památky, divadlo i ulice čekají na jediné, čekají na svátek hudby, jehož každý ročník potěší ty z vás, kteří mají hudbu rádi. A hudbu má rád snad každý. Naše jedinečné kulturní prostory vás rády uvítají a s nimi interpreti a muzika od baroka po současnost. Přidejme se k nim, užijme si svůj svátek hudby!
 
Pavel Heřman
bývalý starosta města
 
 
 
 
 
 
 
Roman Válek
Umělecký ředitel Roman Válek, uznávaný český sbormistr a dirigent, který je kromě těchto aktivit jedním ze zakladatelů Znojemského hudebního festivalu a zároveň je jeho uměleckým šéfem, založil vlastní Letní školu barokní hudby, která již několik let vyučuje formou workshopu hudební profesionály poučené interpretaci staré hudby a je šéfdirigemtem souboru dobových nástrojů Czech Ensemble Baroque.
 
 
"Vážení a milí posluchači, před námi je další ročník Třebíčského festivalu a já pevně věřím, že jsme Vám letos připravili skvělý program obsahující monumentální hudební díla i intimní komorní koncerty. Těším se na Vás v překrásných prostorách města Třebíče, které už jedenáctýmrokem společně rozezníváme nevšedními hudebními zážitky. Třebíč, město UNESCO, je místem, kde hudba i opera žije, prostupuje do mnoha sfér a spojuje tradiční se zcela novým. Přijďte se přesvědčit!"
 
Roman Válek
Umělecký ředitel festivalu