Ročník 2014

8. ročník festivalu navazuje na úspěchy ročníků předešlých a přináší posluchačům z Třebíče a blízkého i dalekého okolí to nejlepšího z opery a klasické hudby. Letos budou moci příznivci TOF shlédnout operní představení, koncerty, akci pro děti a mládež a klavírní recitál. Zapojí se – jako vždy – také místní hudebníci, protože obvyklá přehlídka koncertů a představení je obohacena o možnost aktivní účasti pro amatérské hudební spolky, studenty i učitele hudby v rámci tradiční úvodní akce festivalu - hudby v ulicích. Největším zážitkem a stěžejním projektem celého festivalu a letošní hudební sezóny vůbec, bude uvedení Requiem F. X. Richtera, které zazní jako závěrečný koncert festivalu. Richterovo Requiem znovuobjeví pro české země Czech Ensemble Baroque ve velkém mezinárodním projektu, na kterém se podílí několik tuzemských festivalů, město Strasbourg a Evropský parlament a který zahrnuje uvedení díla v Holešově, Brně, Třebíči a Strasbourgu, pro jehož katedrálu bylo requiem zkomponováno. U nás zazní v české novodobé premiéře.

Patronem festivalu je také letos sólista vídeňské státní opery a host Královské opery Covent garden London Adam Plachetka.

I letos zaujímá přední místo v dramaturgii festivalu hudba období baroka, interpretovaná v souladu s nejmodernějšími světovými trendy, tedy na dobové nástroje a ve stylovém pojetí. Uměleckým garantem festivalu je renomovaný soubor Czech Ensemble Baroque, největší ansámbl specializující se na autentickou interpretaci v ČR s dirigentem Romanem Válkem.