Madrigalová degustace

Czech Ensemble Baroque Quintet 

Lenka Cafourková Ďuricová, Tereza Válková – soprán Martin Ptáček – alt

Jakub Kubín – tenor

Martin Vacula, Jiří Miroslav Procházka - bas

Umělecká vedoucí: Tereza Válková

Roman Válek - Sommeliér

 

„Smyslem naší činnosti je přiblížit svěžím a progresivním způsobem žánry 16. a 17. století dnešnímu posluchači a to v podobě, v jaké byla díla hrána v době svého vzniku. Také proto je tento koncert spojen s ochutnávkou vína Stanislava Mádla – ke každému Monteverdiho madrigalu speciálně zvolená, „tematická“ odrůda o které pohovoří sommelier - amatér - Roman Válek.

Vokální ansámbl, který roku 2007 založila Tereza Válková je tvořen mladými sólisty, specialisty v oblasti autentické interpretace hudby starších slohových období. Soubor je součástí vokálně instrumentálního tělesa Czech Ensemble Baroque, který se zaměřuje na stylové provádění barokních oratorií, oper a kantát. Jeho uměleckým vedoucím je dirigent Roman Válek.(www.ebcz.eu)

Těžištěm činnosti souboru je italská madrigalová tvorba 17. stol. (Monteverdi: Knihy Madrigalů), renesanční a barokní vokální polyfonie anglických, německých, ale i českých autorů (Palestrina, Morley, Hassler, Buxtehude, Schütz, Bach, Michna aj).

Czech Ensemble Baroque Quintet má mimo jiné v repertoáru také moderní podobu madrigalů z tvorby Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Představuje také díla soudobých autorů – např. komorní duchovní kantáta Martina Jakubíčka Maria, která byla premiérována v rámci Hudebního festivalu Znojmo a na které Quintet spolupracoval s klavírním duem Renaty a Igora Ardaševových. V rámci tohoto programu zazněla také další světová premiéra a to Cyklus písní na slovenské lidové texty, jehož autorem je mladý skladatel Juraj Čiernik.

V roce 2011 soubor nastudoval specifický program hebrejských písní, které pro Quintet upravil skladatel a přední český odborník na židovskou hudbu Tomáš Novotný a s tímto programem natočil také CD.

Soubor je zván ke spolupráci a vystoupením po celé České republice i do zahraničí. (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo aj.) a kromě mateřského orchestru Czech Ensemble Baroque pracoval také s Capellou Appollinis Barbary Marie Willi, souborem Musica Aeterna Petra Zajíčka aj. Letos natočí svůj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalům.