Falala

FALALA

Rozmary renesanční hudby nabídne koncert FALALA plný rozverných libret a světských popěvků. Veselá atmosféra plná světských radostí je jistě příjemným kontrastem k ostatním dílům festivalu. Koncert bude mapovat výskyt populárního středověkého popěvku „falala“ – jemuž odpovídá dnešní onomatopoické „lalala“ – v průřezu německou, anglickou, českou aj. tvorbou.

SLOVO O INTERPRETECH:

LENKA CAFOURKOVA ĎURICOVA

vystudovala zpěv na JAMU u prof. Natalie Romanové-Achaladze. V rámci studia absolvovala v rolích: Popelka-Veselohra na mostě - B. Martinů, Sbor Angelica - G. Puccini). V roce 2013 ukončila vysokoškolské studium v roli Mařenky v Prodané nevěstě, se kterou poté debutovala v říjnu v roce 2013 v Moravském divadle v Olomouci (v únoru roku 2015 zde ztvární Vendulku ve Smetanově opeře Hubička). Od roku 2011 hostuje v Janáčkově divadle v Brně. V roce 2010 vystupovala na koncertu mladých talentů ve Vídni („Morgenstern"). Účastnila se také mistrovských pěveckých kurzů u P. Dvorského, R. Renzowé Jürgens a G. Beňačkové 

(2010 a 2011). V současné době se věnuje také sólové koncertní činnosti. V České premiéře opery Platée J. P. Rameaua nastudovala a s obrovským úspěchem provedla roli Folie (režie C. Larrieu, dirigent R. Válek) za kterou získala nominaci na cenu Thálie 2014. Loni absolvovala koncertní turné po Číně.

TEREZA VÁLKOVÁ

Narodila se v Třebíči. Po studiu na Brněnské konzervatoři (obor klavír) pokračovala ve studiu sólového zpěvu na Akademii staré hudby v Brně a studiu dirigování sboru na Karlově Univerzitě v Praze pod vedením J. Koláře a M. Štryncla (gregoriánský chorál u D. Ebena). Po té vystudovala sólový zpěv na Fakultě Umění Ostravské Univerzity. Je absolventkou řady kurzů interpretace staré hudby. Jako členka a sólistka mnoha vokálních těles zpívala na koncertech a soutěžích po celé Evropě (Itálie, Polsko, Německo, Rakousko, Irsko, Francie atd.). Intenzivně se věnuje stylové interpretaci staré hudby. Sbormistrovskou praxi zahájila roku 1999 v souboru Musica animata.

Od roku 2007 je hlavním sbormistrem Czech Ensemble Baroque, pod jehož hlavičkou založila také vokální quintet. Sbor Czech Ensemble Baroque pod vedením Terezy Válkové je kladně hodnocen zejména pro svůj dynamický výraz, sólistický potenciál jednotlivých členů a značnou uměleckou flexibilitu. Společně se svým souborem absolvovala workshop u proslulé vokální skupiny The King's Singers, natáčí pro ČRo a ČT a firmu Supraphon. Pravidelně vystupuje na významných festivalech (Smetanova Litomyšl, Hudební festival Znojmo, Cyklus staré hudby FOK, Janáčkův Máj, Dni starej hudby Bratislava, Velikonoční festival, Opera Balticka Gdaňsk aj.) v operních i koncertních produkcích, v dílech vokálně-instrumentálních i samostatných a capella koncertech. Od roku 2008 je lektorkou sborové třídy na Letní škole barokní hudby.

MARTIN PTÁČEK

Zpěvu se začal věnovat v chlapeckém sboru Boni Pueri ve svých devíti letech. S tímto tělesem absolvoval stovky koncertů a vytvořil několik nahrávek včetně sólových. Dlouhodobě spolupracoval s vokálním souborem Gentlemen Singers, se kterým získal mnohá ocenění na festivalech po celém světě. V sólovém projevu se věnuje oboru tenor/kontratenor. V oboru kontratenor úspěšně absolvoval sólové kurzy v Olomouci a Holešově pod vedením špičkových odborníků (Piotr Olech, Steve Wkhter, Jean-Frallois Lombard). Spolupracuje s významnými osobnostmi české hudební scény, přede-vším s Romanem Válkem (Czech Ensemble Baroque), Tomášem Hanzlíkem (Ensemble Damian) a Markem Štrynclem (Musica Florea). Má na svém kontě již několik operních inscenací (Costanza e Fortezza, Platée, Didone Abbandonata, stagiona Combattimento, Krvavá Pavlač, Voda a Vzduch, Apollo et Hyacinthus aJ). Martin se též specializuje na autentickou interpretaci v cizích jazycích - pořádá workshopy pro studenty i profesionální interprety. Za interpretaci hlavní role v opeře Voda a Vzduch získal spolu s Ensemble Damian cenu Libuška v rámci festivalu Opera 2013.

JAKUB KUBÍN

je rodák z Hradce Králové a již od dětství se věnuje hudbě a to převážně zpěvu. Začátek své pěvecké kariéry započal v Královéhradeckém sboru Jitro a dále pokračoval jako člen chlapeckého sboru Boni Pueri, absolvoval Pardubickou konzervatoř – obor klasický zpěv u M. Stříteského Kromě zpěvu se také aktivně věnuje aranžmá skladeb různých žánrů a skládání své vlastní hudby.

Jakub Kubín aktivně spolupracuje s významnými orchestry a soubory k nimž patří Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská filharmonie, Musica Florea, Musica Bohemica, Czech Ensemble Baroque aj. V letech 2006 - 2015 působil ve vokální souboru GENTLEMEN SINGERS jako sólista a nasbíral zde mnoho ocenění za interpretaci. Měl možnost spolupracovat s řadou umělců a hvězd České populární scény. Například Lucie Bíla, Jitka Zelenková, Karel Gott, Petr Kotvald, Leona Machálková, Vojtěch Dyk a mnoho dalších. Od roku 2012 spolupracuje s PIRATE SWING BAND. Působil jako hlasový poradce u v Českém chlapeckém sboru BONI PUERI a v pardubickém chlapeckém sboru BONIFANTES.

Nyní se Jakub aktivně věnuje spíše populární hudbě a chystá se vydat své první album pod hlavičkou nejznámějšího českého vydavatelství. Spolu se svým manažerem Honzou Musilem pracují zejména na sólové kariéře.

MARTIN VACULA

po vystudování gymnázia absolvoval obor zpěv na In-stitutu pro umělecká studia Ostravské univerzity ve třídě Michaela Kozelského a soukromě vzdělával v oboru u barytonisty Václava Zítka. Již během studií externě spolupracoval s operním sborem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, od roku 2003 byl členem operního sboru Národního divadla v Praze a později Pražského filharmonického sboru. V současné době pravidelně spolupracuje se soubory Collegium 1704, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, Hipocondria Ensemble, Collegium Marianum, Capella Mariana, Ensemble Damian, Musica Aeterna, Czech Ensemble Baroque Quintet a je zakládajícím členem komorního sboru Martinů Voices. V letech 2013 a 2014 vystoupil jako sólista v barokních operách na Hudebním festivalu Znojmo a letos také na Olomouckých barokních slavnostech.

 

ENSEMBLE BAROQUE QUINTET

Vokální ansámbl, který roku 2007 založila Tereza Válková je tvořen mladými sólisty, specialisty v oblasti autentické interpretace hudby starších slohových období. Soubor je součástí vokálně instrumentálního tělesa Czech Ensemble Baroque, který se zaměřuje na stylové provádění barokních oratorií, oper a kantát. Jeho uměleckým vedoucím je dirigent Roman Válek. (www.ebcz.eu)

Těžištěm činnosti souboru je italská madrigalová tvorba 17. stol. (Monteverdi: Knihy Madrigalů), renesanční a barokní vokální polyfonie anglických, německých, ale i českých autorů (Palestrina, Morley, Hassler, Buxtehude, Scl-ffltz, Bach, Michna aj).

Czech Ensemble Baroque Quintet má mimo jiné v repertoáru také moderní podobu madrigalů z tvorby Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů. Představuje také díla soudobých autorů - např. komorní duchovní kantáta Martina Jakubíčka Maria, která byla premiérována v rámci Hudebního festivalu Znojmo a na které Quintet spolupracoval s klavírním duem Renaty a Igora Ardaševových. V rámci tohoto programu zazněla také další světová premiéra a to Cyklus písní na slovenské lidové texty, jehož autorem je mladý skladatel Juraj Čiernik. V roce 2011 soubor nastudoval specifický program hebrejských písní, které pro Quintet upravil skladatel a přední český odborník na židovskou hudbu Tomáš Novotný a s tímto programem natočil také CD.

Soubor je zván ke spolupráci a vystoupením po celé České republice i do zahraničí. (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo aj.) a kromě mateřského orchestru Czech Ensemble Baroque pracoval také s Capellou Appollinis Barbary Marie Willi, souborem Musica Aeterna Petra Zajíčka aj. V roce 2016 Natočí svůj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalům.